1_bereketBeyoğlu – Galata Kulesi Dibinde (Beyoğlu Göz Hastanesi Karşısında)

Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul"u fethinden sonra Galata"ya vali olarak Bereketzade Hacı Ali Bin Hasan"ı atar. Vali göreve başladıktan sonra kendi adını taşıyan bir cami, bir medrese ve bir de çeşme yaptırır. Bereketzade Camii 1950"li yıllarda hakkında koruma kararı olduğu halde, metruk olduğu gerekçesiyle dönemin belediyesi tarafından yıkılır. Elde edilen arsa bir süre boş tutulduktan sonra İstanbul"da genellikle tarihi eserlerden daha fazla gerek duyulan otoparka dönüştürülür. 

Aslında Bereketzade kompleksi de dahil, Galata"daki pek çok tarihi yapıyla ilgili ilk cinayet 1942"de kadastro çalışmaları sırasında işlenir; çeşmelerden Galata surlarına kadar pek çok tarihi yapı bu çalışma sırasında özel mülkiyete geçer. Cami arsasının da bir bölümü belediyeye, bir bölümü vakıflara devredilir. 

Gelelim bugüne. 1939 yılında İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından tarihi ve korunması gerekli yapı kapsamına alınan Bereketzade Camii'nde 1999 yıllarında Büyükşehir Belediyesi tarafından bir kazı çalışması başlatıldı. Bölgenin önemi ve aşılması gereken prosüdürler de araya girince süreç epeyce uzadı. 

Değerli ağabeyimiz İnş. Yük. Müh. Mehmet Çevik beyefendi ve ekibi tarafından kaneviçe gibi, ilmek, ilmek işlenerek, aslına uygun olarak, iç tezyinatıda yapılıp, uzun ve yorucu bir çalışmanın ardından ortaya bir sanat şaheseri çıkarıldı. Gerek konum olarak, gerekse büyük bir hastanenin yanı başında bulunması nedeni ile bu caminin önemini anlatmaya sanırım gerek yok.İlk temel kazı çalışmalarından bu güne kadar inşaatının her aşamasını merakla takip ettiğim camii nihayet ibadete açılıyor. Bu nadide eseri ihya hamlesini başlatma fikrinden, temel kazısına ve nihayet açılışına kadar emeği geçen herkese, bir tuğla dahi olsa katkı da bulunarak bizlere kazandıranlara İstanbullular olarak şükranlarımızı arz ediyoruz.

Not: Bereketzade Ali Efendinin Mezarı Caminin haziresindedir. ancak 3 veya 4 mezar taşı kurtarıla bildi, mezarların kime ait oldukları ise tesbit edilemedi.

Bereketzade Çeşmesi
Yaptıran : İlk banisi Fatih"in müezzinidir. H 1260 / M 1894 tarihinde ise Bezmiâlem Valide Sultan isteği ile Hazinedar Azm-i Cemal"in hayratı olarak aslına uygun olarak yenilenmiştir. 
Yapım Yılı : H 1145 / M 1732 
Yeri : Bereketzade Mescidi"nin yanındayken, 1950'li yıllarda yerinden kaldırılan çeşme Galata Kulesi"nin hemen karşısında dekoratif bir malzeme olarak varlığını sürdürüyor